2013. december 10., kedd

Melyiknek örülnék jobban?

E-könyv vs. hagyományos könyv

Ha már most írom a blog bejegyzésem, nem tudom elterelni a figyelmem a karácsonyról, így a témám is kapcsolódik hozzá. A nagy ajándékválogatás közben nem lehet figyelmen kívül hagyni az informatikai eszközöket sem, hiszen napjainkban ez is az ajándéklisták élén szerepel. Ennek apropóján gondoltam végig, melyik lehet hasznosabb, praktikusabb, személyesebb ajándék az e-könyv vagy a hagyományos, papír alapú könyv.

Mit is tudhatunk az eBook-ról?

Az e-könyv az elektronikus formában létrehozott és terjesztett szöveget és egyes esetekben képet tartalmazó fájl, ami digitális megfelelője a nyomtatott könyvnek. Használatához, olvasáshoz megfelelő elektronikai eszköz szükséges.
Az e-könyvet, azaz elektronikus könyvet az internet megjelenése hívta életre. Korábban is készítettek olyan dokumentumokat, amelyek könyvszerű tartalmat hordoztak, de e-könyvnek igazán azóta nevezik ezeket, amióta letölthetővé váltak az internetről. Az e-könyvek elterjedésének másik feltétele a megfelelő méretű és minőségű kijelzővel rendelkező hordozható eszközök megjelenése. Jelenleg a célnak leginkább megfelelő olvasó eszköz az ún. e-papír kijelzővel ellátott e-könyv olvasók, amely technológia - habár nem erre a célra fejlesztették ki - a minőségi feltételeknek legjobban megfelel.
Az e-könyvek egyik jellegzetessége, hogy mivel nyomtatási költség nem terheli őket így olcsóbban értékesíthető, a virtuális formának köszönhetően pedig jobban és gyorsabban terjeszthető. Az e-könyvek létrehozásának alacsony költségéből eredően ma már számos olyan könyv van, ami csak elektronikusan létezik. Sőt, amióta az internetmarketing is felismerte az e-könyvekben rejlő lehetőségeket, számos e-könyv ingyenesen is letölthető.
Az e-könyvek magukban hordozzák annak a lehetőségét, hogy az olvasó az elektronikus könyvet kinyomtassa és úgy olvassa el, bár ez nem célszerű, mert így drágább, mint a hagyományos nyomdai eljárással készült könyvek. Az e-könyvek terjesztésének egyik kulcsfontosságú kérdése a szerzői jogvédelem érvényesítése, amely másolás és nyomtatási blokkolás integrálását jelenti. Egyes kiadók csak úgy egyeztek bele tulajdonukban lévő művek e-könyvbeli közléséhez, ha megfelelő védelmet szavatolnak az internetes terjesztők.
Az e-könyvek optimális terjesztésének feltétele, hogy az e-könyv egy szabványos formátumban jelenjék meg.
Az e-könyvek formátumai jellemzően két nagy csoportba sorolhatóak: a platformfüggetlen és a platformfüggő formátumok közé. Más szempontból csoportosítva, lehetnek általános dokumentumformátumok vagy direkt e-könyvek közzétételére kifejlesztett formátumok. A leggyakoribb formátumok (a teljesség igénye nélkül):txt, pdf, doc, HTML, epub, lit…
Ma már az olvashatóságához nagyban hozzájárul, hogy nem egy hagyományos kijelzőt láthatunk magunk előtt, ahol nem világító pontok sokaságát láthatjuk, hanem egy új technológia kifejlesztése során lehetővé vált, hogy a papír alapú szöveghez hasonló képet lássunk magunk előtt. Fénytől és nézési szögtől függetlenül tökéletes olvasottságot eredményez.

A hagyományos könyvről

A könyv olyan nyomdatermék, amely két fedőlapból, valamint meghatározott sorrendben egymást követő – esetenként kivehető – a gerincen tartósan összeerősített belső lapokból áll és olvasható szöveget, illetve illusztrációt tartalmaz.
Ez egy rövid és tömör meghatározása a könyvnek, amelyet a legtöbb helyen a nyomdaipari műveletekkel egészítenek ki. A magam részéről a következőkkel bővíteném: esztétikai élmény, személyes emlékek, a könyvesbolt öröme, az antikvárium illata.

Érvelés az e-könyv mellett

Nehezen tudok objektív maradni a témában (én a könyv - könyv pártiak táborát képviselem), de azt gondolom, hogy ha reálisan szeretnék a mai társadalomi elvárásokra tekinteni, akkor nem szabad elzárkóznom az újításoktól sem.
 Nem hagyhatom figyelmen kívül azt a tényt, hogy ahhoz, hogy megfoghassam a kedvenc könyvemet, sok száz fát vágnak ki. Gondolnom kell azokra is, akik a koruk miatt vagy más okból nehezebben látnak, hiszen nekik óriási segítséget jelent ez a fajta új élményszerzés. (A nagyítható betűk csodát adhatnak azoknak, akik a hagyományos lapokon nem élvezhetnék az irodalmi alkotásokat.) Pedagógusként örök nehézséget jelent, hogy a gyerekekből olvasót neveljünk. Azt hiszem, nem jogos azzal érvelni a gyerekeknek, hogy papírlapon másabb irodalmi értéket képvisel egy-egy mű. Sőt!  Talán, ha mi bátorítjuk őket, hogy nem kell elzarándokolniuk a könyvtárba, hanem az internetről is letölthetik az általunk kiválasztott olvasmányt, ha az órán hagyjuk, hogy e-book-ból, netán telefonról olvassák fel a megadott részletet, akkor ők is nagyobb kedvvel olvasnának.
Muszáj szem előtt tartani azt is, hogy a digitális könyvek olcsóbbak a hagyományos társuknál, ami napjainkban nagyon fontos szempont.
Családi tapasztalatból tudom, hogy ma már nem biztos, hogy abban a városban dolgozik valaki, mint ahol lakik, így a mindennapos utazások során nagyon praktikus lehet, ha a csomagok és az utastársak tömegében nem egy nehéz, könnyen gyűrődő könyvet egyensúlyozunk, hanem egy kompakt, könnyű- és könnyen kezelhető darabot tartunk a kezünkben.

Akkor, melyik legyen?

A digitális világ bizony új utakra tévedt és a megszokottól való elrugaszkodás nem feltétlenül válik megszokhatatlanná. Úgy érzem, hogy a leírtak alapján sikerülne magamat meggyőznöm, hogy ha az ajándékozottaim között lenne olyan, akire illenének a fent leírt okok, feltétlenül az e-könyet választanám. De magamnak azért az „újkönyv” illatút választanám.

Források:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése