2013. december 8., vasárnap

Közösségi portálok


Meghatározásuk és funkciók

Az internet anonimitásával szemben kialakultak az olyan közösségi portálok, ahol elsősorban nem érdeklődés, hanem az offline életben való ismeretség alapján szerveződtek (pl. Magyarországon a iwiw volt az első). Az online közösségi portálokon az emberek többségében valódi nevükön szerepelnek, hogy ismerőseik megtalálhassák őket. Lehetőség van profil kialakítására, fénykép feltöltésére és sok-sok személyes és kevésbé személyes információ megadására (érdeklődési kör, tanulmányok, lakóhely, hobby stb.). Az ismerősök között belső üzenetküldési lehetőség, chat és a személyes hírfolyam biztosítja a kommunikációt. Létre lehet hozni és csatlakozni is lehet csoportokhoz, valamilyen közös érdeklődésnek vagy végrehajtandó feladatnak megfelelően. A közösségi portálok népszerűségét mutatja az is, hogy egy kiemelkedő közösségi oldal, a Facebook manapság a harmadik legnagyobb ország lenne, ha ország volna, pedig csak 2004-ben alapították. A közösségi portálhoz nem magáncélú számos tevékenység is kapcsolódik: pl. marketingtevékenység, jótékonysági akciók stb.
Másrészről a fiatalok fontos szocializációs színtere, amiért fontos ismerni, és akár tanárként is bekapcsolódni, hogy hiteles online személyiségként a nevelés és az oktatás helyszínét az iskolán kívülre is kiterjesszük, megszólítva a fiatalokat a számukra második valóságként értelmezett közösségi oldalakon.

Példák és milyen szerepet játszik az egyén életében

A legnépszerűbb közösségi portálok a https://www.facebook.com , http://iwiw.hu , http://myvip.com/ , https://twitter.com , https://myspace.com , https://plus.google.com , ahol összegyűjtheted ismerőseidet és kapcsolatot tarthatsz velük. Megoszthatod kedvenc oldalaidat, gondolataidat, eseményeket, fotókat stb. Vallási közösségek (zsidó, katolikus, református…), külföldön élő magyarok közössége, volt vagy jelenlegi osztálytársak, munkatársak keresése, találkozók szervezése, blog, fórum, üzenőfal, hangos és videochat segít a kapcsolattartásban az ismerőseiddel a közösségeken belül.

Pozitívumok

Fantasztikus dolog, hogy az oldalak alkalmasak a kapcsolattartásra, régi vagy elfeledett ismerősök megtalálására, új ismertségek szerzésére. A különféle csoporttagságoknak hála, egyfajta virtuális közösség jön létre, sőt a félénkebb embereket is nyitásra ösztönzi az, hogy nem szemtől szemben kommunikálnak embertársaikkal. Unaloműzésre is kiválóan alkalmasak a közösségi portálok, hiszen játékok, tesztek százait próbálhatjuk ki, adott esetben pedig üzenet, chat vagy az üzenőfal segítségével kapcsolatba léphetünk szintén online lévő társainkkal.
Milyen szerepet játszik a társadalom életében
Véleményem szerint már nem csak a hétköznapi egyének életére hat ki pozitívan vagy negatívan. Például a minap török tájékoztatási miniszter bírálta pénteken az internetes közösségi oldalakat az utóbbi hetek kormányellenes megmozdulásaiban való részvételük miatt, és fenyegetőzve együttműködésre kötelezte üzemeltetőiket.
Alapvetően az előbb felsorolt tulajdonságok a pozitív sajátosságai közé tartozik, de természetesen nem mindenki arra használja, amire „kellene”.

Negatívumok

Veszélyes is lehet, hiszen ha nem vagyunk elég óvatosak, visszaélhetnek személyiségünkkel, adatainkkal, fényképeinkkel, s igen súlyos károk is érhetnek. Nap, mint nap hallhatunk különféle a Facebokkal vagy más hasonló oldallal kapcsolatban elhangzó botrányokat. A visszaélések mellett a zaklatások, a kínos dolgok napvilágra kerülése, melyek azután hihetetlenül gyorsan terjednek szét a világhálón, szintén okozhatnak kellemetlenséget.
A neten is viselkedj jól, mert utánad néznek!
Ma már egy állásinterjút szinte kötelezően kiegészíti a jelentkező profiljának, valamint üzenőfalának ellenőrzése. Bosszantó lehet a TMI, angol nevén Too Much Information, azaz a túl sok információ.
A nyelv rombolása
A Facebook jelenleg 170 országban 37 különböző nyelven érhető el, s mindenhol meghonosodtak a rendszer által megkövetelt szavak, fogalmak és kifejezések. Az angol like igéből kialakult például a magyar „lájkolni” szavunk, mely rövid időn belül biztosan nyelvünk szerves részét képezi majd. Gyakorlatilag a közösségi oldalak saját szókészlettel rendelkeznek, s a Facebook etiketten kívül már szinte szótárakról is beszélhetünk.
Függőség
 Egyesek ugyanis határozottan a rendszer függőjévé válhatnak, mely több dologban is megmutatkozhat. Néhányan a mindennapi tevékenységeiket facebookozási szokásaikhoz igazítják, s ingerültek lesznek, ha adott esetben valamiért nem tudják megetetni a kutyájukat, amit az egyik alkalmazás keretében „nevelgetnek”. A súlyos függők esetében a rendszer megszüntetheti az egyének valós kapcsolatát a külvilággal.

Viszont, aki nincs fent valamelyik közösségi oldalon, az tulajdonképpen nem is létezik – fogalmazta meg frappánsan egy kamasz.  És valóban érezhetjük úgy, hogy tényleg lemarad, aki kimarad.
Személyes tapasztalataim is ezt mutatják, hiszen én állítottam, hogy nem regisztrálok facebookra, nincs rá szükségem. Egészen addig, mígnem lemaradtam a BA diplomámhoz szükséges regisztrációs lap kitöltésének határidejéről, amit mindenki facebookról tudott meg egymástól. Ekkor döntöttem el, hogy egyrészt írok egy pótlási kérvényt, hogy később is leadhassam a regisztrációmat az államvizsgára, másrészt pedig regisztrálok facebookra. Továbbá az is tény, hogy az egyik ismerősöm, több tárgyat teljesített úgy, hogy a munkája miatt nem tudott bejárni a hétköznap délelőtti szabadon választható tárgyakra, ezért megnézte neptunban a legkülönlegesebb nevű (csak, hogy biztosan ő legyen az) csoporttársának a nevét facebookon és udvariasan megkérte üzenetben, hogy küldje el a tárgyhoz tartozó jegyzeteket, amelyekből le tud majd vizsgázni, természetesen sikerült is.

Akár negatív, akár pozitív de mindenkinek van véleménye a közösségi oldalakról, és mindenki életére hatással vannak valamilyen szinten.
Lásd hír: Áldását adta hétfőn (jan. 24.) a közösségi oldalakra XVI. Benedek pápa, méltatta azok lehetőségeit, de arra figyelmeztetett, hogy az online barátságok nem helyettesítik a valódi emberi kapcsolatokat.

Érdekes tények, hírek a közösségi oldalakról:

Az Európai Bizottság megbízásából készült felmérésben kiderült, hogy az európai unióban élő 13–16 éves fiatalok 77%-a, míg a 9–12 éves gyerekek 38%-a regisztrált már valamelyik közösségi oldalon, egynegyedüknek pedig nyilvános a profilja.

Amiket a közösségi oldalak örökre megváltoztattak:
Évi 14 milliárd fontos kárt okoz, hogy munkaidőben használjuk a közösségi oldalakat. Perekhez vezethet, ha azért nem kerül sor állásinterjúra, mert a Facebook-profil nem tetszik a hr-esnek.
Befogadókból, passzív fogyasztókból a hírek és a kultúra aktív alakítói lettek a közösségi oldalak használói.
Az életünk egyre nagyobb szeletét változtatják meg a közösségi oldalak.


 Felhasznált irodalmak:



3 megjegyzés:

  1. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés
  2. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés
  3. Nagyon érdekes a témaválasztás főleg azért, mert talán manapság a legaktuálisabb a közösségi oldalak témája. Ha már információs társadalom a kurzus témája, akkor meg kell említenem, hogy bennem is felmerült a gondolat, még a témaválasztás hajnalán, hogy bizony a facebook egy olyan közeg lehet a tanerő számára, ami egyrészről segít a tanulókkal való kapcsolattartásban, másrészről pedig úgymond a tanár is "up to date" lesz a fiatalság körében történtekkel.
    Ha szigorúbban vesszük, akkor fogalmazásom helytelen, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy a facebook kortalan, bármelyik korosztály képviselőit megtaláljuk rajta.
    Reflektálva a szocializációs - és itt hozzátenném - antiszocializációs folyamatokra, természetesen amellett, hogy minden naprakész információt itt tud meg a tanuló/fiatal vannak, akik szinte csak itt élik a világukat, következésképpen a "való életben" már kevésbé képesek kifejezni érzéseiket.
    Ismerősök köréből hallottam sok panaszt arra, hogy a facebook-os chat-et használva sokkal könnyebben tesz az adott illető kijelentéseket, amiket talán egy szemtől-szembe találkozás esetén nem merne mondani. Sajnos azt kell mondjam - legyen bár számos emotikon elérhető - a facebook-os üzengetés híján van az érzelmek kifejezésének. Hiányzik belőle a hús-vér valóság. Az éteren keresztül sajnos nem látjuk a beszélgető partner arckifejezését, ezeket csak kevéssé lehet visszaadni a billentyűzet segítségével.

    Tényleg igaz a bejegyzés írójának állítása, a legfontosabb a kapcsolattartás, amit megvalósít a facebook. Szerintem a legfontosabb, hogy pl. Erasmus ösztöndíj után a megszerzett külföldi barátságok így ápolhatók a legkönnyebben.

    A nyelvrombolás egyrészről igaz lehet, hiszen itt aztán tényleg a szleng az, amit használnak, rengeteg a rövidítés. Ugyanakkor a fiatalság körében ez egy természetes folyamat és a világ már csak még gyorsabb ütemben fog fejlődni, ahogy a nyelv is. Reméljük nem visszafelé valamilyen ősállapotba. Itt szeretnék megjegyezni egy példát, amit véletlenül egy cikk olvasása közben fedeztem fel. Érdekes tény, hogy bár a facebook nyelv sok angol szóval bővül, a finnek például konzekvensen igyekeznek mindent finnesíteni, beleértve a közösségi portálok nyelvét is, bár itt ezt csak a keretrendszerre értem, a chates nyelvhasználat már különbözik.
    A negatívum, ami talán a legrosszabb lehet, hogy tényleg sokan csak itt várják a visszajelzést társadalmi/szociális tevékenységükre. Ki hány lájkot kap, az a mérce és ez alapján ítélik meg saját magukat is.

    Teljesen a blogoló álláspontjára helyezkedek azon a téren, hogy munkaerő piaci szempontból is a facebook egy hátulütő. Hiszen nagyon oda kell figyelni arra, milyen képeink vannak fent, milyen arcunkat mutatjuk.

    Ami még számomra érdekes a facebook-ban, az ennek egy vicces és kedves oldala (legalábbis ahhoz köthető), ezek pedig a mémek. Ez annyit takar, hogy bizonyos arckifejezések, amik markánsak, megragadnak a köztudatban és megkövülnek. Így számos komment akár nem is szavakból, hanem 1-1 ilyen mémből állnak, amik kifejezőek (itt végre meg tud jelenni jobban az érzések kifejezése) és tényleg viccesek.

    Azt gondolom, hogy egy nagyon jó blogbejegyzést olvashattam el, főleg azért, mert nem kifejezetten az adatokra, történelmi tényekre fókuszál, hanem pro és kontra módon vizsgálja az oldal tulajdonságait. Kifejezetten tetszett az "Érdekes tények" rész. Talán azért nehéz a téma, mert nehéz ezt a dolgot túlbeszélni, tehát hosszasabban nehéz róla írni, mert új jelenségek a témában már nem igazán jelennek meg. Aztán ki tudja, hogy hová fejlődik (fejlődik?) még a világ.

    VálaszTörlés